Dom Pomocy Św. Teresy z Kalkuty przyjmuje od ostatniego piątku (29 maja) osoby z ulicy, które mają łagodne objawy Covid-19. Ta inicjatywa jest częścią projektu „Shalom Przyjaciel Ubogich” (oryginalnie Shalom Amigos dos Pobres po portugalsku), który podczas kwarantanny prowadzi wiele działań, aby pomóc najbardziej narażonej ludności w mieście Fortaleza w Brazylii. W nowym domu zarażeni mężczyźni w wieku od 18 do 59 lat otrzymują pierwszą opiekę medyczną, dającą im możliwość domowego leczenia przez 14 dni.
Jeovana Freitas, misjonarka odpowiedzialna za akcję, mówi, że ten nowy dom pomocy powstał z misją rozszerzenia form pomocy oferowanej przez projekt. „Z danych zebranych podczas pracy w innych miejscach, gdzie projekt Shalom Przyjaciel Ubogich też działa widzieliśmy, że liczba osób z objawami Covid-19 była dość ekspresowa”. Dlatego pomyślano o miejscu, w którym osoby te mogłyby przeżyć okres domowej izolacji i doświadczyć pierwszej opieki w związku z chorobą.
Dom Św. Teresy z Kalkuty, mieszczący 25 mężczyzn, oferuje sypialnie, salon jako miejsce do wspólnego spędzania czasu i inne miejsca, gdzie opieka medyczna jest zapewniona. Około 26 specjalistów i wolontariuszy jest zaangażowanych w prace prowadzone w tej jednostce. Są wśród nich pracownicy służby zdrowia, specjaliści od sprzątania, misjonarze ze Wspólnoty Shalom oraz wolontariusze, którzy przyjęli projekt. Oczekuje się, że przyczyni się to do zmniejszenia liczby przypadków Covid-19 wśród osób bezdomnych w Fortalezie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.
Shalom Przyjaciel Ubogich
Zaniepokojona sytuacją podatności na zagrożenia społeczne oraz ryzykiem zarażenia i rozprzestrzeniania się pandemii Covid-19 wśród bezdomnych z Fortalezy w Brazylii, Katolicka Wspólnota Shalom stworzyła projekt „Shalom Przyjaciel Ubogich”. 28 kwietnia Wspólnota otworzyła drzwi niektórych Centrów Ewangelizacji, aby przyjmowały i służyły jako punkt wsparcia dla bezdomnych w każdym wieku.
Projekt jest wspierany przez ponad 140 wolontariuszy, którzy pomagają w dystrybucji żywności, higienie, klasyfikacji, duchowości, zajęciach grupowych, praniu i chwilach wspólnych. Dla osób, które chcą wziąć udział w projekcie jako wolontariusze, wystarczy wejść na stronę Shalom Przyjaciel Ubogich i zarejestrować się.
Projekt „Shalom Przyjaciel Ubogich” także potrzebuje darowizn i środków finansowych. Formularze darowizn i punkty dostawy są również dostępne na stronie internetowej. Według Jeovany Freitas, projekt wymaga żywności, odzieży, artykułów higieny ogólnej i higieny osobistej, a także koców, ręczników, masek i rękawiczek.
Ewangelizacja nie może się zatrzymać, złóż swoją darowiznę teraz!
Skontaktuj się z nami. Napisz do nas:
krakow@comshalom.org
warszawa@comshalom.org