Isten úgy akarta, hogy 2019.november 23-án leüljünk együtt filmet nézni a HungaRio kávézóban. A közösség egy tagja megkért, hogy vezessem az alkalmat. Igent mondtam, bár jómagam nem olyan régóta kezdtem el járni az új imacsoportjukba, ezért volt bennem egy kis bizonytalanság, izgulás. Mikor megérkeztem, szembesülnöm kellett vele, hogy ez az érzés nem is alaptalan. Ugyanis a tévékészülék nem érzékelte a pendrive-omon lévő filmet. A laptop már igen, viszont nem is az a film volt rajta, amit megtekinteni terveztünk. – Ne hagyd rá a pendrive-od kezelését a lakótársadra! – A probléma szerencsére megoldódott, mert voltak mellettem segítőtársak, akik kicsit jobban kezelik a technikát, mint én. Végül a filmet beállítottuk, ám elérkezett az este hét óra, és senki nem jött. Öt perc elteltével beállított egy ember. Majd elkezdtük nézni a filmet. Már egy ideje ment a mozi, amikor hátrafordultam, és nagy örömömre ültek mögöttem emberek.
A film (eredeti címe: Se Dio vuole) egy olasz vígjáték Edoardo Falcone rendezésében, mely nálunk 2016-ban jelent meg. Választásom azért esett erre a filmre, mert jókat lehet nevetni rajta, de a humoros felszín alatt nagyon is fontos, komoly témákat rejteget, melyekről beszélni kell.
A történet egy olasz családról szól. Az édesapa, Tommaso befutott szívsebész, akit a hideg intellektus vezérel a vallást nem megtűrve. Mikor megtudja, hogy fia „rossz társaságba” keveredett és szemináriumba készülne, belebonyolódik egy igen komikus hazugságfolyamba, és mindent megtesz, hogy besározza Pietro atyát; aki Tommaso szerint eltérítette a fiút a nagynevű orvosi pályától, (és apja elképzeléseitől). Miközben Tommaso hazudik Pietro atyának anyagi helyzetéről, családi állapotáról és gondjairól, megtérési folyamatot vélhetünk felfedezni a szívében, és talán egy új barátság kialakulásának kezdetét kettejük között. Az édesanya zugivó, reményvesztett nő, aki már a nagy jólétben és férje nagy egója mellett elvesztette önmagát, céljait. Tommasonak van egy házas lánya is – férjével a szemközti lakásban élnek –, akire szintén ráerőltette rideg nevelési elveit, ám igazából mindig butának gondolta, és sosem várt el tőle semmit. Ez a konfliktusforrás közöttük.


S vajon milyen sztereotípiák élnek Tommaso fejében a gyereknevelésről, az imáról, a papokról? Kiragadtam részeket a filmből, melyek Pietro atya és Tommaso beszélgetései, s ezeken töprengtünk tovább:
„–Mert te nem befolyásoltad?
– De én az apja vagyok. Nekem szabad.”.

Tommaso mindent a kezében akart tartani, és egy bizonyos ponton el is hitte, hogy az életében mindent ő irányít. A fejébe szállt a dicsőség fényes karrierje miatt. A hit számára értelmezhetetlen volt, mert mindent a materiális világ törvényei szerint reálisan látott. Azt gondolta, hogy a betegei élete, a fia élete is az ő kezében vannak.
„ – Én ezt érted is teszem. Tulajdonképpen hálás is lehetnél érte.
– Idehallgass csuhás! Senkinek nem tartozom hálával. Mert amíg te csak úgy csinálsz, mintha megmentenéd az embereket az imákkal, áldásokkal meg a tömjénnel, addig én személy szerint valóban meg is mentem őket. Ők tartoznak hálával nekem!”.
Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy test és lélek vagyunk. Túl nagy hangsúlyt fektetünk a testünkre, a külsőségekre, miközben belül haldoklunk. Miért ciki manapság még mindig pszichológushoz járni? Miért nem foglalkozunk a mentális és lelki egészségünkkel? Valóban azt gondoljuk, hogy az imának semmi értelmi nincs? Pietro atya a filmben sok fiatalt vonz magához, mert az ő fiatalos nyelvükön tálalja nekik az evangéliumot. A lélek pedig éhezik erre az örömhírre. Mikor Pietro atya egy baleset következtében kórházba kerül, ez a sok fiatal mind elmegy hozzá, hogy mellette legyen. A nagy orvos Tommaso most szembesül igazán azzal, hogy a tudomány is véges, Isten kezében van az atya élete. Ekkor különös fordulat megy benne végbe. Elhagyja a kórházat és Istent keresi. Isten pedig igen egyértelműen válaszol. Tommaso azon a helyen üldögél egy domboldalon, ahol előtte Pietro atyával beszélgettek Istenről, aki mindenhol jelen van, és minden szépség Őt tükrözi a teremtett világban (Bölcs 13,5). Ebből a párbeszédükből idézek most:
„ – Látod azt a körtét? Egy nap óhatatlanul le fog pottyanni.
- Csak azt ne mondd, hogy a gravitáció miatt?!
- Nem is. Isten miatt.
- Látom, kapizsgálod.”

Az alkalom végén Tóni atya vezetésével a papi hivatásokért, és a szülőkért imádkoztunk.
Isten akarja…
„Menjetek tehát, tegyétek tanítványommá mind a népeket! Kereszteljétek meg őket az Atya és a Fiú és a Szentlélek nevére, és tanítsátok meg őket mindannak a megtartására, amit parancsoltam nektek. S én veletek vagyok mindennap, a világ végéig.” /Mt 28,19-20/
„Új parancsot adok nektek: Szeressétek egymást! Amint én szerettelek benneteket, úgy szeressétek ti is egymást.” /Jn 13,34/
„Azért jöttem, hogy tüzet dobjak a földre. Mi mást akarnék, mint hogy lángra lobbanjon!” /Lk 12, 49/
„Jézus meghallotta, és így válaszolt: „Nem az egészségeseknek kell az orvos, hanem a betegeknek. Menjetek és tanuljátok meg, mit jelent: Irgalmasságot akarok, nem áldozatot. Nem azért jöttem, hogy az igazakat hívjam, hanem hogy a bűnösöket.” /Mt 9,12-13/
„Ha ketten közületek valamiben egyetértenek a földön, és úgy kérik, megkapják mennyei Atyámtól. Ahol ugyanis ketten vagy hárman összegyűlnek a nevemben, ott vagyok közöttük.”/Mt 18,19-20/
„Ezért mondom nektek, hogy ha imádkoztok és könyörögtök valamiért, higgyétek, hogy megkapjátok, és akkor valóban teljesül kérésetek.” /Mk 11,24/
„Ha bennem maradtok, és tanításom is bennetek marad, akkor bármit akartok, kérjetek, és megkapjátok.” /Jn 15,7/
„Nem ti választottatok engem, hanem én választottalak benneteket, s arra rendeltelek, hogy menjetek, teremjetek gyümölcsöt, maradandó gyümölcsöt. Akkor mindent megad nektek az Atya, amit a nevemben kértek tőle.” /Jn 15,16/
„Kérjetek és kaptok, hogy örömötök teljes legyen.” /Jn 15,24/
„Mert ezt mondja a Fölséges és Magasztos, aki az örökkévalóságban lakik, és akinek Szent a neve: „Én a magasságban, a szent helyen lakom, de a megtört és alázatos szívűekkel is ott vagyok, hogy új életet adjak az alázatos lelkeknek, és új életre keltsem a megtört szíveket. 16Nem akarok én örökké perlekedni, és nem haragszom mindvégig. Mert akkor elepedne színem előtt a lélek, a lélek, amelyet én teremtettem. 17Gonosz kapzsisága miatt haragudtam meg népemre, azért rejtettem el arcomat, és haragomban sújtottam le rá. Mint a lázadó, ment a maga választotta úton, 18de én láttam az utat, amelyen elindult. Meggyógyítom azért és megvigasztalom, vigasztalást nyújtok neki és azoknak is, akik gyászolják. 19A hála gyümölcsét teremtem meg ajkán. Békesség, békesség a távol és közel levőknek! – mondja az Úr. Igen, meggyógyítalak.””/Iz 57, 15-19/
Gugora Réka
[1] Ha többet szeretnél tudni a rendről, keresd fel: http://lexikon.katolikus.hu/S/sz%C3%BCzek%20rendje.html https://www.magyarkurir.hu/hirek/vatikani-dokumentumot-tettek-kozze-szuzek-rendjerol, vagy keresd őket a facebook-on (Ordo Virginum – Szüzek Rendje).
